Kontakta en politiker

Är du intresserad av att komma i kontakt med någon av våra politiker för att ställa frågor eller lämna synpunkter?

Välkommen att kontakta våra regionråd 

Regionråden är de högsta företrädarna för sina politiska partier. De är valda av regionfullmäktige för fyra år i taget.

Fredrik Larsson (M) 12 mandat


Titel: Regionråd/Ordförande i regionstyrelsen
Telefon bostad: 0533-710 03
Telefon arbete: 054-61 41 32
Telefon mobil: 0706-62 91 93
E-post: fredrik.larsson@regionvarmland.se

Stina Höök (M) 12 mandat


Titel: Regionråd
Telefon bostad: 0533-621 02
Telefon arbete: 054-7011012
E-post: stina.hook@regionvarmland.se

Ola Persson (C) 8 mandat


Titel: Regionråd
Telefon mobil: 0706-72 50 27
E-post: ola.persson@regionvarmland.se

Marianne Utterdahl (SIV) 6 mandat


Titel: Regionråd
Telefon bostad: 0725-66 77 59
Telefon arbete: 054-61 41 28
Telefon mobil: 0725-66 77 59
E-post: marianne.utterdahl@regionvarmland.se

Eva Julin Dombrowe  (L) 4 mandat


Titel: Regionråd
Telefon mobil: 0705-904421
E-post: eva.dombrowe@regionvarmland.se

Elisabeth Kihlström (KD) 5 mandat


Titel: Regionråd
Telefon bostad: 054-53 47 74
Telefon arbete: 054-61 41 11
Telefon mobil: 0705-50 56 65
E-post: elisabeth.kihlstrom@regionvarmland.se

Jesper Johansson (MP) 2 mandat


Titel: Regionråd
Telefon bostad: 0555-749 22
Telefon mobil: 0722-54 55 71
E-post: jesper.johansson@regionvarmland.se

Ulric Andersson (S) 28 mandat


Titel: Regionråd
Telefon bostad: 0563-502 67
Telefon arbete: 054-61 41 26
Telefon mobil: 0706-62 23 07
E-post: ulric.andersson@regionvarmland.se

Åsa Johansson (S) 28 mandat


Titel: Regionråd
E-post: asa.b.johansson@regionvarmland.se

Mats Sandström (S) 28 mandat


Titel: Regionråd
Telefon mobil: 0702-48 48 52
E-post: mats.sandstrom@regionvarmland.se

Anna Hammar (V) 6 mandat


Titel: Regionråd
Telefon mobil: 0730-65 58 27
E-post: anna.hammar@regionvarmland.se

Ljubica Jasic Modin (SD) 10 mandat


Titel: Regionråd
Telefon mobil: 070-727 92 07
E-post: ljubica.jasicmodin@regionvarmland.se

Politiska sekreterare

Moderaterna

Rebecka Ingsmy
E-post: rebecka.ingsmy@regionvarmland.se

Centerpartiet

Jens Östergren
E-post: jens.ostergren@regionvarmland.se

Sjukvårdspartiet i Värmland

Lisa Jernberg
E-post: lisa.jernberg@regionvarmland.se

Liberalerna

Sara Gunnarsson
E-post: sara.gunnarsson@regionvarmland.se

Kristdemokraterna

Johan Lokander
E-post: johan.lokander@regionvarmland.se

Miljöpartiet

Torbjörn Nilsson
E-post: torbjorn.nilsson@regionvarmland.se

Socialdemokraterna

Stefan Johnson
E-post: stefan.jonsson2@regionvarmland.se

Vänsterpartiet

Elisabeth Björk
E-post: Elisabeth.Bjork@regionvarmland.se

Sverigedemokraterna

Urban Pettersson
E-post: urban.petersson@regionvarmland.se