Kontakta en politiker

Är du intresserad av att komma i kontakt med någon av våra politiker för att ställa frågor eller lämna synpunkter?

Välkommen att kontakta våra regionråd 

Regionråden är de högsta företrädarna för sina politiska partier. De är valda av regionfullmäktige för fyra år i taget.

Fredrik Larsson (M) 12 mandat


Titel: Regionråd/Ordförande i regionstyrelsen
Telefon bostad: 0533-710 03
Telefon arbete: 010-831 41 32
Telefon mobil: 0706-62 91 93
E-post: fredrik.larsson@regionvarmland.se

Stina Höök (M) 12 mandat


Titel: Regionråd
Telefon bostad: 0533-621 02
Telefon arbete: 010-833 10 12
E-post: stina.hook@regionvarmland.se

Ola Persson (C) 8 mandat


Titel: Regionråd
Telefon mobil: 0706-72 50 27
E-post: ola.persson@regionvarmland.se

Marianne Utterdahl (SIV) 6 mandat


Titel: Regionråd
Telefon bostad: 0725-66 77 59
Telefon arbete: 010-831 41 28
Telefon mobil: 0725-66 77 59
E-post: marianne.utterdahl@regionvarmland.se

Eva Julin Dombrowe  (L) 4 mandat


Titel: Regionråd
Telefon mobil: 0705-90 44 21
Telefon arbete: 010-831 65 44
E-post: eva.dombrowe@regionvarmland.se

Elisabeth Kihlström (KD) 5 mandat


Titel: Regionråd
Telefon bostad: 054-53 47 74
Telefon arbete: 010-831 41 11
Telefon mobil: 0705-50 56 65
E-post: elisabeth.kihlstrom@regionvarmland.se

Jesper Johansson (MP) 2 mandat


Titel: Regionråd
Telefon bostad: 0555-749 22
Telefon mobil: 0722-54 55 71
E-post: jesper.johansson@regionvarmland.se

Ulric Andersson (S) 28 mandat


Titel: Regionråd
Telefon bostad: 0563-502 67
Telefon arbete: 010-831 41 26
Telefon mobil: 0706-62 23 07
E-post: ulric.andersson@regionvarmland.se

Åsa Johansson (S) 28 mandat


Titel: Regionråd
Telefon arbete: 010-831 65 41
E-post: asa.b.johansson@regionvarmland.se

Mats Sandström (S) 28 mandat


Titel: Regionråd
Telefon mobil: 0702-48 48 52
E-post: mats.sandstrom@regionvarmland.se

Anna Hammar (V) 6 mandat


Titel: Regionråd
Telefon mobil: 0730-65 58 27
E-post: anna.hammar@regionvarmland.se

Ljubica Jasic Modin (SD) 10 mandat


Titel: Regionråd
Telefon mobil: 0767-98 49 51
E-post: ljubica.jasicmodin@regionvarmland.se

Politiska sekreterare

Moderaterna

Rebecka Ingsmy
E-post: rebecka.ingsmy@regionvarmland.se

Centerpartiet

Jens Östergren
E-post: jens.ostergren@regionvarmland.se

Sjukvårdspartiet i Värmland

Lisa Jernberg
E-post: lisa.jernberg@regionvarmland.se

Liberalerna

Sara Gunnarsson
E-post: sara.gunnarsson@regionvarmland.se

Kristdemokraterna

Johan Lokander
E-post: johan.lokander@regionvarmland.se

Miljöpartiet

Torbjörn Nilsson
E-post: torbjorn.nilsson@regionvarmland.se

Socialdemokraterna

Stefan Jonsson
E-post: stefan.jonsson2@regionvarmland.se

Vänsterpartiet

Adina Magnusson
E-post: adina.magnusson@regionvarmland.se

Sverigedemokraterna

Urban Petersson
E-post: urban.petersson@regionvarmland.se